facebike


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

facebike
facebike
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αγορά καινούριου κράνους

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Τετ Δεκ 19, 2018 2:00 pm

Παίδες... έφτασε ξανά η ώρα για αλλαγή του πολύ καλού Shoei XR1000 που έχω ως τώρα. Αν και το έχω πολύ συντηρημένο, έχουν περάσει τα χρόνια και πρέπει να αλλαχτεί. Δυστυχώς τα γραφικά και την ποιότητα βαφής που είχε το συγκεκριμένο, δεν την ξαναβρίσκω, αλλά τι να κάνουμε?! Θα ζήσουμε και χωρίς το Diabolic TC zero.

Επειδή όταν έχεις μάθει στο καλό, ξαναπάς στο καλό, λέω να τα σκάσω εκ νέου για κάτι ποιοτικό.

Κοιτάζω ξανά σε Shoei, σε X-lite, σε κάνα Schuberth κτλ. Arai όχι γιατί δεν μου ταιριάζει το καλούπι τους στο κεφάλι μου.

Ταβάνι λέω να βάλω τα 400-450€ αλλά αν κάτσει τίποτα καλό, θα κάνω την υπέρβαση.

(Δεν θα πω όμως όχι και σε καμιά προσφορά με ακόμα λιγότερα... αν ξέρετε να παίζει σε κάνα μαγαζί)

Για ρίχτε καμιά πρόταση αν γνωρίζετε.
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από Doulke Πεμ Δεκ 20, 2018 10:27 am

http://www.helmetcity.co.uk/hjc-rpha-70-lif-blue-sale/

Για τα 230 που το κατέβασε τώρα νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή,κρίμα που τέλειωσε το xs να έπαιρνα και γω.

Αλλιώς έχει και το rpha 11 στα ίδια λεφτά το οποίο είναι και αυτό πολύ καλό.

Doulke

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Πεμ Δεκ 20, 2018 3:40 pm

Τα HJC τα έχει ψιλοφοβηθεί το μάτι μου, όσων αφορά την ποιότητά τους. Ξέρω ότι τα RPHA είναι πολύ καλύτερα από το HQ1 Carbon που είχα πάρει εγώ κάποια στιγμή (και το έχω ακόμα)
Μου έβγαλε πολλά προβλήματα ποιότητας κι ήταν ένα κράνος που στην Ελλάδα τουλάχιστον, πωλούνταν 360€ σε προσφορά!!!
Να ξεφάβουν οι αεραγωγοί, να τρίβεται το εσωτερικό υλικό του σαγονιού και να είναι έτοιμο να κοπεί το λουράκι που τραβάμε για να χαλαρώσει το κυρίως λουρί του double D ring... πάει πολύ!
Κι όλα αυτά με πολύ μικρή χρήση γιατί είχα και το Shoei XR1000 που τα φορούσα εναλλάξ.
Ίσως να πέτυχα την περίπτωση του συγκεκριμένου μοντέλου... τι να πω.... αλλά έχω ξενερώσει με την HJC από τότε.
Όσοι πήραν το RPHA10 μου έλεγαν καλά λόγια πάντως, αλλά εγώ έχω ακόμα τις αμφιβολίες μου.

Πάντως σε αυτή τη τιμή το συγκεκριμένο πρέπει είναι πολύ καλό deal. Εμένα βέβαια δεν μου αρέσουν και τα γραφικά του ιδιαίτερα, αλλά δεν θα ήταν και τόσο εμπόδιο αν δεν είχα αυτή την αμφιβολία για την ποιότητα. Θα το έπαιρνα. Με 230€ τι παίρνεις εξάλλου? Airoh? Caberg?

Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως πετύχω καμιά καλή προσφορά σε άλλο που έχω κατά νου και επανέρχομαι.
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από virus Πεμ Δεκ 20, 2018 11:54 pm

shoei nxr δηλωνω υπερευχαριστημενος. το φοραω καθε μερα κι ειναι απιστευτο. τωρα με τα κρυα και τις βροχες δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να θαμπωσει η ζελατινα. δεν θαμπωνει με τιποτα και δεν εχω βαλει πιν λοκ.

το μεγαλο μειον του rpha  ειναι το κουμπωμα της ζελατινας μπροστα που ειναι περιεργο και σπαστικο. προσωπικη μου αποψη και ηταν ο μοναδικος λογος που δεν το πηρα.

προσφορα για το nxr δεν εχω κατι υποψιν μου αλλα το συνιστω ανεπιφυλακτα.


large το δικο μου. αν σου κανει ελα να στο δωσω να το δοκιμασεις καναδυο μερες.
virus
virus

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Παρ Δεκ 21, 2018 10:26 am

Χαχαχα... τώρα κατάλαβα τι εννοούσες από κει! Αγορά καινούριου κράνους 1223151027
Εγώ είναι Medium φίλε στην κεφάλα οπότε δεν θα μπορούσα.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που χρειαζόμουν κράνος, δυσκολευομουν να κοιτάξω κάτι λιγότερο από την ποιότητα των shoei ( όταν έχεις μάθει σε καλά πράγματα.... ) αλλά ήξερα ότι πρέπει να πάρω πια κάτι άλλο επειδή οι τιμές 450-500 δεν πλησιάζονται εύκολα πια. Και πάνω που ά3χισα να συμβιβάζομαι με την ιδέα ενός φθηνότερου κράνους (εκεί στα 300 στόχευα το πολύ) μου έκατσε αυτή η προσφορά στα 319€
Ρε ούτε του παπά δεν το λες!
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Παρ Δεκ 21, 2018 7:24 pm

Ρε φιλαράκι άργησα να απαντήσω...
Δεν πειράζει όμως γιατί σου έκατσε καλή .
Καλοφόρετο και αγρατζούνιστο .

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Παρ Δεκ 21, 2018 7:37 pm

Δεν πειράζει ρε συ! Η αλήθεια ήταν ότι ήθελα να πάρω κράνος αλλά δεν καιγόμουν να το πάρω άμεσα. Κοιτούσα τιμές, χαζολόγαγα στα site αλλά αφού δεν αποφάσιζα ποιο υποδεέστερο του Shoei θα πάρω... δεν έκανα κίνηση... μέχρι που ο Γιώργος (άκα Doulke) με πέταξε μέσα στο helmetcity και ψαχουλεύοντας βρήκα το shoei σε έκπτωση 32%
Ε εκεί το χτυπάς χωρίς δεύτερη κουβέντα Αγορά καινούριου κράνους 1223151027 Οπότε που να προλάβεις να απαντήσεις! Εγώ έκανα το τόπικ για να τραβήξει, να πέσουν προτάσεις αλλά δεν πρόκαναν πολλοί δόντι
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Παρ Δεκ 21, 2018 7:44 pm

Ναι ρε συ , καλά έκανες , αυτά δεν τα αφήνουν...
Θα το έχανες αν καθυστερούσες .

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Παρ Ιαν 04, 2019 6:57 pm

Επιτέλους ΗΡΘΕ!!!
Αρκετά σφιχτό στο κεφάλι μου σε σημείο που προβληματίζομαι αν επέλεξα το σωστό αλλά νομίζω ότι θα στρώσει. Medium φορούσα και πριν medium το πήρα.
Τέσπα... θα δούμε.
Σαν  ποιότητα κατασκευής είναι αλλού πραγματικά όπως κάνει πάντα η Shoei.
Πολλοί αεραγωγοί με ποιοτικά κλεισίματα και ζελατίνα με πολύ καλό μηχανισμό.
Μέσα είχε τα πάντα όλα (pinlock υποσιάγωνο επιρήνιο και λαδάκι για τους μηχανισμούς) που στο παλιό μου Shoei XR1000 όλα αυτά τα είχα αγοράσει έξτρα.
Εγγυήσεις κτλ για 5 έως 7 χρόνια!
Μένει η δοκιμή στο δρόμο και θα δούμε. Αγορά καινούριου κράνους 1555333800

Αγορά καινούριου κράνους Xdcxnl
Αγορά καινούριου κράνους 2r2py6c
Αγορά καινούριου κράνους Xp24k6
Αγορά καινούριου κράνους Sn2fk9
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Σαβ Ιαν 05, 2019 9:31 pm

Καλορίζικο , αχρείαστο να είναι . Πολύ όμορφο . 
Μην το φοβάσαι που είναι στενό , θα ανοίξει και το δικό μου έτσι ήταν στην αρχή.

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Κυρ Ιαν 06, 2019 11:31 pm

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι δεν θα ανοίξει (κι αν του βγάλω τις ζελατίνες από την ζελατίνα του κτλ... δεν θα μπορώ να το επιστρέψω). Το φοράω για κάνα 10λεπτο τη φορά μέσα στο σπίτι αλλά προσανατολίζομαι να το επιστρέψω να το πάρω σε large. Από την άλλη σκέφτομαι να το δώσω σε κανέναν που το θέλει να γλιτώσω τη διαδικασία να βγει κερδισμένος κι αυτός και να το ξαναπαραγγείλω σε large. Δεν ξερω. Μέτρησα το κεφάλι μου κι είναι 58cm
57-58 είναι αυτό. Το large είναι 59-60.
Δεν ξερω ρε γμτ τι να κάνω.
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Δευ Ιαν 07, 2019 7:50 pm

Βρε Αλέξανδρε δεν μπορεί να μην ανοίξει , όλα σου τα κράνη δεν άνοιξαν έστω και λίγο ; Το ίδιο θα γίνει και με αυτό .

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Δευ Ιαν 07, 2019 8:09 pm

Πήγα και δοκίμασα το large... το οποίο ναι μεν ήταν γάντι με το που το έβαλα, κάτι που σημαίνει πως μετά από λίγο καιρό θα γίνει κατσαρόλα δε. Άρα το M είναι το σωστό νούμερο όπως και το πήρα. Απλά έχει αρκετό σφίξιμο. Τελικά λέω να το κρατήσω κι ότι γίνει. Ευελπιστώ να ανοίξει σε καμιά βδομάδα χρήσης. Υπάρχει βέβαια πάντα και η δυνατότητα να βάλω πιο λεπτή κεντρική επένδυση γιατί υπάρχει σε τρία μεγέθη. Αν δω και αποοιδώ που λένε θα αγοράσω την λεπτότερη. Τώρα έχει την μεσαία από την μάνα του.
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Δευ Ιαν 07, 2019 8:17 pm

Σωστός...
Νομίζω πως θέλει παραπάνω από μια εβδομάδα , αλλά θα ανοίξει . Εγώ τώρα το φοράω μαζί με την μπαλακλάβα για να σου δώσω να καταλάβεις . Στην αρχή δεν μπορούσα να το κάνω αυτό .

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Τετ Ιαν 09, 2019 10:10 pm

Το 'βαλα σήμερα και πήγα για δουλειά. Καλά... φοβερό κράνος είναι. Πολύ καλή η ηχομόνωση και οι αεραγωγοί δεν είναι να τους ανοίξεις με αυτό το κρύο. Τους άνοιξα όλους να δω και πάγωσε το κεφάλι μου! Άρα συνεχίζουμε στα πρότυπα Shoei καθώς το ίδιο ήταν και το XR 1000 σε αυτό το κομμάτι. Αυτό όμως που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το πόσο καλά βλέπεις προς όλες τις κατευθύνσεις χωρίς να στρίψεις καν το κεφάλι σου. Το κράνος δεν σε ενοχλεί πουθενά. Ούτε σου κόβει οπτικό πεδίο κάποιο σημείο του. Φοβερό! Στο XR1000 υπήρχε θέμα σε αυτό τον τομέα. Δεν μπορούσες να σκύψεις γιατί το πάνω μέρος δεν σε άφηνε να δεις καλά.
Το μόνο κακό του είναι το βάλε βγάλε που είναι πολύ δύσκολο αλλά σε αποζημιώνει με την καλή ηχομόνωση και αερομόνωση.!
Άρχισα σιγά σιγά να το συνηθίζω κιόλας και να μην με ενοχλεί όπως στην αρχή. Ε, τόσες ώρες χρήσης μέσα στο σπίτι... Αγορά καινούριου κράνους 2536127658
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από panGS Τετ Ιαν 09, 2019 10:48 pm

Καινούργιο κράνος και μάλιστα Shoei , νεότερο μοντέλο από το XR-1000 είναι δυνατόν να μην πάθεις την πλάκα σου ; Αγορά καινούριου κράνους 1555333800

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από naftilos Τετ Φεβ 06, 2019 7:27 pm

Καλοριζικο λοιπον και αχρειαστο να ειναι

naftilos

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά καινούριου κράνους Empty Απ: Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX Τετ Φεβ 06, 2019 7:36 pm

Ευχαριστώ κύριε Θωμά μας! Αγορά καινούριου κράνους 1555333800
ALX
ALX

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2018
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης