facebike


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

facebike
facebike
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

HONDA CBR600RR'03

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

HONDA CBR600RR'03 Empty HONDA CBR600RR'03

Δημοσίευση από vanhar Παρ Νοε 23, 2018 11:52 pm

Εγώ εδώ ακόμα με τη γριούλα. Πλέον 15 χρόνια τα 13 στο δρόμο και 238.000 χλμ. και ένα πέσιμο πέρσι που τις άλλαξε τα φώτα.

Αντιγράφω από το "μαμά" φόρουμ.

""Για να ΞΑΝΑ γνωριστούμε λιγάκι και εδώ, παρακάτω παραθέτω ένα ημερολόγιο με τη συμβίωσή μου με το 600ράκι της HONDA που καβαλάω εδώ και 10 χρόνια...
(βέβαια δεν είναι τόσο αναλυτικό όσο του ALX, αλλά μια γνώμη θα πάρετε νομίζω)

Το CBRάκι μου αγοράστηκε τον Μάρτιο του '03, στο σύνολο από τότε το οδηγώ σχεδόν για 9 χρόνια και 160000χλμ. Περίπου για κάνα χρόνο είχα για τις μετακινήσεις μου ένα ΑΧ1 με το οποίο τράκαρα και δεν ανέβηκα σε μηχανή για κάνα 3μηνο.

Ας ξεκινήσω από τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει.
Από προβλήματα λοιπόν, στα 50000χλμ χρειάστηκε να του αλλάξω ανορθωτή (αχ μαμά ΧΟΝΔΑ).
Το πρόβλημα αυτό άργησα να το εντοπίσω με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα στις μπαταρίες και το οποίο από ότι μου είπαν ήταν και η αιτία που την άκουσε και η τρόμπα βενζίνης. Αυτή αλλάχτηκε με μεταχειρισμένη στα περίπου 55000 χλμ.
Βέβαια κάθε τι μεταχειρισμένο έχει και το ρίσκο του και από τότε έχω αλλάξει άλλες δύο μέχρι που βρήκα μία από καινούριο τρακαρισμένο και ησύχασα εδώ και 80000χλμ. (Τώρα που το σκέφτομαι είναι η ώρα της... φτου φτου φτου)
Το τελευταίο μηχανολογικό πρόβλημα που έβγαλε στα 85000χλμ ήταν ο τεντοτήρας της καδένας ο οποίος και αλλάχτηκε.
Στα 150.000χλμ ξαναπαρέδωσε η ηλεκτρονική (αχχχχχ μαμά ΧΟΝΔΑ)

Τώρα από άλλα προβληματάκια αντιμετώπισα πρόβλημα με κάποια καλώδια της ηλεκτρονικής τα οποία σε ένα σημείο κάτω από τη σέλα που κράταγε νερά από πλυσίματα και βροχές, είχαν σαπίσει και αλλάχτηκαν στα 90000χλμ (όχι η ηλεκτρονική μόνο τα συγκεκριμένα καλώδια)

Βέβαια στο μηχανάκι έχουν γίνει και άλλες μετατροπές ή οποίες δεν ήταν τόσο αναγκαστικές όπως αμορτισέρ πίσω με ένα ρυθμιζόμενο ohlins, μπροστά ελατήρια, εξατμησούλα, γκριπ, μανέτες, φαίρινγκ, φίλτρο αέρος, δίσκοι φρένων και άλλα... οι περισσότερες από τις οποίες έγιναν σταδιακά μετά από 3 τρακαρίσματα που είχε και τα οποία την έριξαν ψυχολογικά 😊 ... γιατί δεν έφταιγε(γα) η κακομοίρα.

Πλέον στα 160000χλμ ο κινητήρας δουλεύει άψογα Jason: , στο service που έγινε στα 110000 δεν χρειάστηκε να ρυθμιστούν βαλβίδες (θνα δω πότε θα καταφέρω να κάνω το επόμενο), για την ακρίβεια πότε δεν θυμάμαι να χρειάστηκε να ρυθμίσω βαλβίδες.

Αν και δεν το είχα σκεφτεί έτσι όταν το πείρα, λόγο συγκυριών κατέληξα να το καβαλάω τόσα χρόνια, μετά από 160000 χιλιόμετρα λοιπόν το πόρισμά μου είναι πως είμαι πολύ τυχερός που με αυτό το μηχανάκι έμελλε να ζήσω τόσο καιρό...
Έχουμε και λέμε λοιπόν...

CBR600RR '03,
Για πίστα κάνει ---> έχω μπει αρκετές φορές (δυστυχώς μόνο Μέγαρα) και πάντα έφευγα με το χαμόγελο στα χείλη. Γα το επίπεδο κάθε μέσου αναβάτη τα κυβικά του είναι ότι πρέπει...
Fun bike είναι ---> κάνει τα γούστα του, τις σούζες του τα έντο του, και σε πάει σβέλτη βόλτα μέχρι την Επίδαυρο για ένα καφέ και πίσω...
Εργάτης είναι ---> Για 8+ χρόνια κάθε μέρα είναι στο δρόμο και παλεύει με το θηρίο (κίνηση, καυσαέρια, ζέστη, κρύο, βροχή, χαλάζι, χιόνι, χώμα κλπ κλπ), ποτέ δεν παραπονέθηκε για τίποτε και για κανένα λόγο. Επίσης αποδεδειγμένα στη κίνηση πέραν από λίγες περιπτώσεις κινείτε καλύτερα και από παπί μέσα από τα αυτοκίνητα.
Ταξίδια κάνει φορτωμένο ή μη ---> Το μηχανάκι μέχρι πριν 3-4 καλοκαίρια πήγαινε δικάβαλο φορτωμένο κάθε Σαββατοκύριακο σε κάμπινγκ στην Πελοπόννησο. Επίσης έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα τόσο μονοκάβαλο όσο και δικάβαλο, τόσο με ένα μαγιό και μια πετσέτα όσο και με σκηνές και sleepy-bags.

Όσον αφορά καρπούς, μέσες κτλ, πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας, ούτε οι καρποί μου ούτε η μέση μου με πονάνε όσες ώρες και να είμαι πάνω στη μηχανή κάτι που δε θα μπορούσα να πω και για όταν καβάλησα το Varadero του γαμπρού μου που στην ώρα πάνω είχαν μουδιάσει και τα δυο μου τα χέρια.
Και όλα τα παραπάνω τα λέει κάποιος που δεν είναι 1,70 και 60 κιλά αλλά 1,80 και 100 κιλά...""

Καλά χιλιόμετρα σε όλους

vanhar

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

HONDA CBR600RR'03 Empty Απ: HONDA CBR600RR'03

Δημοσίευση από panGS Δευ Νοε 26, 2018 12:09 pm

Μπράβο σύντροχε . Μακάρι να κάνεις άλλα τόσα και άλλα τόσα .
Υγεία και τύχη και πάντα όρθιοι όλοι .

panGS

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης